Home » Společnosti » Víte, co stojí za vznikem společnosti Facebook?

Víte, co stojí za vznikem společnosti Facebook?

Facebook je sociální síť, která má sloužit ke komunikaci, sdílení a zábavě. V současné době díky tomu, že má více než dvě miliardy uživatelů z celého světa, slouží velmi dobře také k propagaci. Některé menší firmy už si vůbec nezakládají webové stránky, stačí jim pouze sociální platformy. Sociální sítě jsou dnes obrovským fenoménem, přičemž na počátku stál pouhý malý univerzitní web.
oči, logo Facebook
Vymyslel jej společně se svými spolužáky tehdejší student psychologie a matematické informatiky na Harvardu, Mark Zuckerberg. Inspirovaly ho letáčky sloužící k rychlejšímu seznámení, které se tehdy rozdávaly studentům prvních ročníků amerických univerzit. Říkalo se jim Facebooks.
Facebook byl založen 4. února 2004, původně fungoval jen na Harvardské univerzitě, ale už za dva měsíce se pro velký zájem rozšířil na další elitní soukromé univerzity v USA. Koncem roku 2004 měl už kolem milionu uživatelů.
V roce 2005, kdy tato síť fungovala stále ještě pouze pro studenty, vycítila obrovský potenciál Facebooku společnost Accel Partners a zainvestovala do něj skoro 13 milionů. Mark Zuckerberg poté koupil doménu facebook.com a síť se rozšířila také na mezinárodní univerzity a různé střední školy. V České republice byla prvním uživatelem Masarykova univerzita v Brně. V prosinci tohoto roku již měla síť 5,5 milionu uživatelů.
Velké nadnárodní korporace ve Facebooku viděly ohromné možnosti propagace, a tak jim byl začátkem roku 2006 umožněn přístup. A konečně v září tohoto roku se Facebook otevřel úplně všem, jedinou podmínkou založení účtu se tak stala minimální věková hranice 13 let.
mapa, mobil, Facebook
Pokud byste se chtěli dozvědět další podrobnosti o historii vzniku této společnosti i o právních sporech s tím souvisejících, téma v roce 2010 zajímavě zpracoval americký režisér David Fincher do svého snímku The Social Network, který získal tři Oskary.