V dnešní době stále pokračuje technologický pokrok velkým tempem. Mnozí lidé, zvláště ti starší, pak mají strach, zda tyto nové technologie nemohou být zneužity. Přeci jen jsou stále chytřejší a vyspělejší a je možno pomocí nich provádět stále složitější věcí. Není tedy tak těžké si představit, že je někdo používá k nekalým účelům.
Jednou z věcí, kterých se lidé obávají, je i satelitní sledování vozidel, tedy to, že bude daná osoba moci přesně vědět, kdy, kam a kudy jedeme, a to v reálném čase. I tyto informace mohou být snadno zneužitelné. Jakým způsobem?
Stačí si jen představit, že pravidelně jezdíte ve stejnou dobu stejnou trasou například do zaměstnání. A někdo, kdo vám chce z nějakého důvodu ublížit, vaše vozidlo tímto způsobem sleduje. Nebude tedy pro něj problém vědět, kdy přesně jedete a buď vás přepadnout při nastupování či vystupování z vozidla, nebo do vás během jízdy narazit.
Je ale tento scénář skutečně reálný? Opravdu můžeme automobil sledovat tak, jak to vidíme v nejrůznějších detektivních seriálech, kde sledují podezřelé vozidlo na mapě jako blikající tečku a koordinují svou jednotku tak, aby mu překřížila cestu?
Odpověď zní ano i ne. Je fakt, že v dnešní době je naprostá většina vozů vybavena sledovacím zařízením, konkrétně GPS. Přeci jen se jedná o systém, který používáme třeba při navigaci. Ten spočívá v tom, že vysílač emituje signál. Ten je zachycen satelitem, který z něj určí jeho polohu, a tento údaj pošle zpět.
Z toho je samozřejmé, že jednak je zde určité prodlení, jak zjistili všichni, kdo dorazili ke složitější křižovatce a řídili se přitom dle navigace, ale také to, že to není stoprocentně spolehlivé. Navíc, jak již bylo řečeno, jsou tímto systémem vybaveny pouze nové vozy.
Dále je zde fakt, že k těmto údajům je nutný také přístup, který rozhodně nemá každý. A není to tak jednoduché, jako hacknout počítač. V současnosti se ted ynením třeba v tomto ohledu bát.