Home » Zboží » Jak šel čas s Coca-Colou

Jak šel čas s Coca-Colou

Coca-Cola. Stačí říct název tohoto legendárního nápoje a každý z nás už cítí její lahodně sladkou chuť, která je přímo stvořena k tropickým letním dnům. Původně rozhodně nebyla ale určena k těmto účelům, což se za pár okamžiků dozvíte.
Coca-Cola socha
Vše začalo již v 19. století. Americký veterán, který se stal po občanské válce závislým na morfiu díky tomu, že přežil zranění, které mohlo být jeho smrtí, a původně vystudovaný lékárník. Zatím by se nejednalo v této době o nic zvláštního, kdyby Johnu Stithovi Perbentornovi nezačala jeho závislost vadit. Snažil se tak hledat nejrůznější metody a produkty, které by tuto závislost oslabily nebo úplně zahnaly. Pod ruce mu přišel kokain, který vedl roku 1885 ke vzniku nápoje, který lékárník nazval jako Pembertenovo francouzské víno koky, které obsahovalo ještě navíc i alkohol.
staré nákladní auto
Tento zázračný lék pomáhal prý i proti bolestem hlavy a žaludku i při problémech s ledvinami. Jednalo se ale o tak zvané vytloukání klínu klínem, protože i když se konzumenti zbavili závislosti na morfinu, stali se z nich alkoholici. Tento problém vyžadoval řešení, a tak začal Perbentorn opět experimentovat. O rok později vytvořil nealkoholickou verzi tohoto sirupu, který se začal prodávat i v lékárnách. Sirup už nesl dnešní název, ale neslavil zrovna velký úspěch. Právě naopak jednalo se o propadák a za jeden den (pokud byl dobrý) se prodalo pouhých 9 lahví, což je oproti dnešním skoro dvou miliardám opravdu velký rozdíl.  Muselo se něco dělat. Do popředí tak vstupuje Johnův společník Frank Robinson, který je autorem nezaměnitelného loga, designu a rukopisu. Ještě téhož roku založili firmu. John se ovšem nemohl úspěchem svého nápoje pokochat, protože roku 1888 umírá. Ještě před svou smrtí ale rozprodal své podíly ve firmě, což se nakonec ukázalo jako velice dobré rozhodnutí, protože se podíl dostal do rukou obchodníka Assa Candlera, který se postaral o dostatečnou reklamu a propagaci, díky čemuž začala firma jenom vzkvétat.
láhev od Coly
Od roku 1894 se začala v legendárních lahvích exportovat do celého světa. Zbytek příběhu už znáte. Dnes se jedná o nejpitější nealkoholický nápoj, který už samozřejmě neobsahuje stopy kokainu. Firma měla před třemi lety hodnotu okolo 83,8 miliard amerických dolarů, u nichž tvoří převážnou většinu hlavně nehmotný majetek, a to logo a typ písma. Dokonce se tento lahodný nápoj dostal i do vesmíru na palubě raketoplánu. Zajímavostí je, že kdyby Coca-Cola neobsahovala kyselinu fosforečnou, naše tělo by ji nebylo schopné pozřít, kvůli vysokému obsahu cukru.